عنوان*فضای مجازی و نظام تعلیم و تربیت (فرصت ها و چالش ها)*

|flh1449002
هم اکنون فایل با مشخصه ی فضای مجازی و نظام تعلیم و تربیت (فرصت ها و چالش ها) وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فایل ورد "قابل ویرایش واماده پرینت"تعداد صفحه:26

چکیده

جامعه ما در حال حاضر از جامعه سنتی به سوی جامعه صنعتی پیش رفته و هم اکنون نیز به سمت جامعه الکترونیک در حال حرکت است.بنابراین می‌توان گفت که فضاهای مجازی نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارند به همین دلیل امروزه مدیریت دانش و اطلاعات نیازمند یک سری تغییرات در تکنولوژی‌هاست به طوری که باید به سمتی حرکت کنیم که در حداقل زمان بتوانیم حداکثر اطلاعات را به افراد ارایه دهیم. برای حرکت به این سمت نیازمند بازنگری جدی در حوزه نرم افزار، سخت افزار و تکنولوژی‌های جدید هستیم به طوری که کشورهای پیشرفته برای تاثیرگذاری فرهنگی از این فضای مجازی استفاده کرده و برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت در این حوزه تدوین کرده‌اند.

تکنولوژی‌های جدید مانند فضای مجازی هم فرصت هستند و هم تهدید و چنان‌چه قبل از ورود این تکنولوژی‌ها نحوه درست استفاده از آن را یاد بگیریم تبعات منفی آن نیز کمتر خواهد شد. در واقع فضای مجازی یک فرصت است ولی این‌که چگونه از آن استفاده می‌شود جای بحث زیادی دارد. در مجموع هیچ راهی جز تن دادن به تکنولوژی و فناوری‌های نوین نداریم و راهش نیز این است که تدابیری انجام دهیم تا عوارض منفی آن کمتر شود. این موضوع لازمه‌اش آن است که چنانچه که تکنولوژی وارد کشور می‌شود به همراهش پیوست فرهنگی و اجتماعی نیز آورده شود و در کنار آن به مردم هم آموزش استفاده صحیح از تکنولوژی داده شود و هم آثار مثبت و منفی آن گوشزد شود.

در حالیکه آموزش مجازی، کاهش هزینه، سرعت و یکسان سازی اطلاعات و استفاده از ویدئو کنفرانس از جمله مزیت استفاده از فضای مجازی است اما در کشور ما هنوز به طور کامل استفاده صحیح از فضای مجازی و فرصت ها و چالش های آن فرهنگ سازی نشده است.

در مقاله حاضر برآنیم که به بررسی و تحلیل نقش فضای مجازی در نظام تعلیم و تربیت پرداخته و فرصت ها و چالش هایی را که در این ارتباط وجود دارد مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

کلید واژه : فضای مجازی،تعلیم و تربیت،فرصت ها،چالش ها

مقدمه

فضای مجازی پدیده‌ای نوین است که در دنیای کنونی انسان‌ها، با پیامدهای منفی یا مثبتش روز به روز در حال گسترش و فراگیر شدن است. گرچه این مقوله جهت مصارف مثبت و پیشبرد و پیشرفت در علوم و اطلاع رسانی در سطح جهانی طراحی شده است اما با گسترش روز افزون ، بعضا سوء استفاده‌های صورت می‌پذیرد که در صورت عدم توجه و بی موالاتی چه بسا منجر به از هم پاشیدن بنیاد خانواده‌ها گردد.

هر روزه شاهد برجسته سازی‌های از سوی رسانه‌ها و صاحب نظران جهت معرفی و بهبود بخشیدن آثار مثبت فضای مجازی و همچنین فعالیت‌ها، ایده‌ها و پیشنهاداتی جهت کاهش آثار منفی آن هستیم.

در سطح کلان و بصورت کلی فضای مجازی آثار مثبتی از قبیل تجارت الکترونیک در عالم اقتصاد، کاهش بسیاری از هزینه‌ها در بعد اجتماعی، سرعت در انتقال داده‌ها و اخبار و پیشرفت در تسلط به زبان جهانی انگلیسی در بعد اطلاع رسانی و فرهنگی و را در پی داشته است.مطالب دیگر:
پاورپوینت ساخت ، حمل ، ریختن و نگهداری بتن و بتن ارمهدانلود پاورپوينت تعاریف استهلاکپاورپوینت جزئیات ارماتورگذاری در ساختمان های بتنیپاورپوينت تعاریف کیفیت 41 اسلایدپاورپوینت کتاب شیمی عمومی 1 از دکتر منفردپاورپوينت تعریف حسابداری از استهلاک چیست؟پاورپوینت کتاب شیمی عمومی 2 از دکتر رحیمیپاورپوینت ارزیابی اولیه قبل از اقدام به مقاوم سازیپاورپوینت بهسازی لرزه ای عناصر غیرسازه ایپاورپوینت انتقال جرم پیشرفتهپاورپوینت درس متدلوژي تولید نرم افزارپاورپوينت مشارکت و تعلیم و تربیتپاورپوینت ارزیابی لرزه ایپاورپوینت معرفی بیمارستان میلاد تهرانپاورپوینت بررسی محله اشتفان دام در اتریشپاورپوینت فروشگاه زنجیره ای وال مارت Walmartپاورپوینت کتاب شیمی عمومی 2 از دکتر پرتویپاورپوینت مراجع رسیدگی به دعاوی و اختلافات و استعلام های فنیپاورپوینت تحلیل یک ویلای مسکونی با نرم افزار اکوتکتپاورپوینت نکات نظارتی برای ناظرینپاورپوینت مدل سازی و تحلیل سد وزنی با انسیسپاورپوینت کتاب شیمی عمومی 1 از دکتر نوروز اصلپاورپوینت کتاب شیمی معدنی 2 از دکتر حکیمیپاورپوينت تعمیر و نگهداری ساختمان 2پاورپوينت تعیین قیمت محصول