عنوان*فضای حاکم بر اقتصاد کلان و تورم*

|flh1449002
هم اکنون فایل با مشخصه ی فضای حاکم بر اقتصاد کلان و تورم وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

حجم فایل : 414.2 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 19
فضای حاکم بر اقتصاد کلان و تورم
1 فضای حاکم بر اقتصاد کلان: تورم
رشد فزایندۀ تورم که ارقام ماه‌به‌ماه آن در بهمن ماه سال 1391 از 5 درصد فراتر رفته بود، در پاییز سال جاری تقریباً به صفر رسیده است.


1 فضای حاکم بر اقتصاد کلان: رکود
گرچه ثبات نسبی بر عمدۀ بازارها حاکم شده، اما چرخ تولید هم‌چنان به‌سختی می‌چرخد. بودجۀ دولت به‌عنوان یکی از موتورهای اصلی اقتصاد به‌شدت کاهش یافته است.


2 بازار پول
به دنبال رکود نسبی سایر بازارها، و توقف پدیدۀ مالی شدن اقتصاد (financialization)، بسیاری از وجوه به‌طور مستقیم (از طریق اوراق با درآمد ثابت) یا غیرمستقیم (از کانال سپرده‌های بانکی) به سمت بخش واقعی اقتصاد هدایت شده است.
در نظام بانکی، برای جذب هر چه بیش‌تر منابع، رقابت شدیدی بر سر نرخ سود سپرده‌گذاری بالا گرفته است. نرخ‌های سالیانۀ بسیاری از مؤسسات مالی و اعتباری و برخی از بانک‌ها از 23 درصد فراتر رفته است.


3 بازار سرمایه: شاخص صعودی
از نیمۀ دوم سال 1391، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران (TEDPIX) بی‌مهابا افزایش یافت، تا جایی که در پاییز سال جاری و در پی امضای معاهدۀ ژنو، بازدهی این شاخص در مدت 3 ماه به بیش از 40 درصد رسید. البته، این روند در دو ماه اخیر تغییر کرده است.


4 بازار سرمایه: ریسک و بازده واقعی
اگر آثار تورم را از ارقام شاخص بزداییم، و رشد جریان‌های نقدی به ارقام واقعی را با توجه به فضای حاکم بر اقتصاد در سال‌های اخیر ناچیز فرض کنیم، خواهیم دید که برآورد بازار از قیمت ریسک بسیار تغییر کرده است.


5 بخش واقعی اقتصاد
با اصلاح نظام قیمت‌ها (به‌ویژه قیمت انرژی) از سال 1393، بخش واقعی اقتصاد می‌تواند به مهم‌ترین فرصت سرمایه‌گذاری در سال‌های آتی تبدیل شود. در این بخش، ظرفیت صادرات حدود 50 میلیارد دلار کالا و خدمات به کشورهای همسایه و سایر نقاط دنیا وجود دارد. 6 بازار ارز
نوسانات شدید بازار ارز در سال گذشته جای خود را به ثبات نسبی در سال جاری داده است. به‌دنبال اخبار مثبت مذاکرات ژنو، قیمت ارز در بازار آزاد از 3700 تومان در بهمن ماه سال 1391 تا حدود 3000 تومان در پایان سال جاری کاهش یافته است.


7 بازار ارز: فاز دوم هدفمندی
یکی از دلایل اصلی عدم‌موفقیت فاز اول طرح هدفمندی آن بود که تعادل بازار انرژی را مستقل از تعادل بازار ارز فرض می‌کرد. نمودار زیر که از مقالۀ پروفسور پسران اقتباس شده، نشان می‌دهد که با افزایش نرخ دلار، قیمت داخلی بنزین مجدداً از قیمت کشورهای همسایه فاصله گرفته است.


8 بازار طلا
بازار طلا، علاوه بر مؤلفۀ ارز، تحت تأثیر قیمت‌های جهانی این فلز گران‌بهاست. با بهبود اوضاع اقتصادی ایالات‌متحده و کشورهای اروپایی در سال 2013، قیمت فلز طلایی در سال گذشتۀ میلادی با بیش از 30 در...مطالب دیگر:
📃تحقیق ریخته‌ گری فشار پایین در قالب‌ های دائمی📃تحقیق جوشكاري به روش تیگ📃تحقیق تولید قطعات روش اکستروژن📃تحقیق پراش اشعه ایکس📃تحقیق آشکارساز📃تحقیق آنالیز حرارتی مواد📃تحقیق مونوگرافي ايل بختيار (بررسي ساختار فرهنگي- اجتماعي) (معماری)📃تحقیق گزارش آزمايشگاه فيزيك 2📃پاورپوینت ملاتهای سیمانی📃تحقیق مونوگرافي روستاي اخترآباد (معماری)📃تحقیق مونوگرافي روستاي حصاربن (معماری)📃تحقیق معماری فضای سه بعدی (معماری)📃تحقیق بناها و يادمان هاي تاريخي (معماری)📃تحقیق معماری آثار تاریخی ایران (معماری)📃تحقیق خوردگی (معماری)📃تحقیق معماري عاميانه و جايگاه آن در تاريخ معماري ايران (معماری)📃تحقیق انسان، طبیعت و معماری (معماری)📃تحقیق آب و معماری (معماری)📃تحقیق آجر (معماری)📃تحقیق گرمایش از کف📃تحقیق بتن چیست؟ (معماری)📃گزارش کارآموزی مراحل احداث ساختمان📃تحقیق بتن ریزی با دستگاه📃تحقیق عوارض برق گرفتگی📃تحقیق از موتور بخار تا موتور جست‌ و جو